Linux alatt Double Commander a Total Commander

Az ablakos világban egyik elterjedt fájlkezelő-mindenese a nagyszerű és méltán megbecsült Total Commander. Sokszori próbálkozás után úgy találtam, hogy ennek egyik alternatívája a Double Commander lehet.

Linux kliensre való áttérésnél nagy segítség, ha megfelelő alternatívát találunk a megszokott alkalmazásainknak.

Nekem két alkalmazásom van ami nélkül nehezebben boldogulok. Egyik:

  • a Total Commander a másik
  • a Notepad++.

Előzmény

Nekem már beégett a szemembe a kétablakos fájlkezelő. Szerintem akik parancssorból is dolgoznak azoknak nem hatékony a sok egerezés és ablakok közötti kattintgatás, de pár kényelmi funkciót azért szívesen vesznek. A konzol és egérkattintgatás között ott van a napi mindenesünk, a svájci bicskánk, a “commander”.

Ki hinné, hogy már több mint 30 éves a Norton Commander a commanderek ük-ük apja. Még emlékszem amikor először töröltem le vele a céges gépről a command.com futtatót és csak hajnalban sikerült visszaállítani a rendszert. Flopiról, ha van még valaki tudja, hogy mi is az (mármint a flopi és command.com).

Linux alatt, a karakteres - Midnight Commander maradt életképes, ami nekem a grafikus felületen már kényelmetlennek tűnik, de még most is naponta használatban van. Valahogy rááll az emcére mc az informatikus keze.

Kísérleteztem még a Windowsos programokat Linux alatt futtató Wine keretrendszerrel, mert a tesztjeim alapján gond nélkül futtatja a Total Commendert, de valamiért nem győzött meg, ha Linux, akkor legyen Linux.

Miért ezt választottam?

Azért lett ez az elsődleges fájl kezelő ablakom, mert nagyon hasonlít a Total Comanderre és Windows alatt is fut. Ami azért fontos, mert ha megszokod, akkor nem kell licencet vásárolj, mert ingyenesen használható mindenhol és mindenkinek.

A Windows kompatibilitás lehet az oka annak, hogy a TotalCommander plugin API-t alapokat használja. Telepítéskor elég sok beépülőt telepít a csomagkezelő, de a netten lehet találni hozzá még jó párat. A legutóbbi verzió itt található. A csomagban van olyan ami csak Windows alatt használható. Párat kiemelve:

  • diskdir: listát készít a kiválasztott fájlokról vagy könyvtártartalomról
  • exif: a képekből szedi ki a kamera információkat
  • mediainfo: (LUA-ban írt! plugin) média fájlokból nyer ki különböző információkat (méret, kódolás, stb.)
  • ooinfo: OpenOffice/LibreOffice fájlok tulajdonságait nyeri ki

Beállítás

Beállítása vagy konfigurálása nagyon egyszerű. Elsőre nehezen lehet megtalálni a beállítási lehetőségeket, mert nincs hozzá kereső funkció, ezért egyenként kell végiglépkedni az összese. Nekem egy hét után már emlékezetemben volt, hogy kb. merre kell keresni egy-egy opciót.

Egyszerűen nem volt olyan kívánságom amit nem lehetett volna beállítani. Pár nap alatt lassan kialakult az a környezet amit TotalComander alatt már megszoktam. Egyik kedvenc funkcióm a könyvtárba kinyitott terminál ablak lett, ami azért jó mert oda nyitja a terminált ahova szeretném és már használhatom is. Ez azért hasznos, mert sok feladatot még most is parancssorból intézek és nem kell utólag a könyvtárat keresgélni.

Azért maradtak árnyoldalak is. Például az összehasonlítás (compare) gyors-billentyűzete (hotkey) nem működött és át kellett állítani valami faramucibbra (Ctrl + Shift + Q) . Ez legyen a legnagyobb probléma vele.

Ezeket is kipróbáltam

A Double Commander előtt pár fájlkezelőt még kipróbáltam. Itt van belőle három:

Krusader

A Krudsader elsősorban a KDE világra íródott, de fut minden más környezetben is. Linuxon kívül a Mac OS-X még barátja, de a natív Windows már nem támogatott. Nagyon jól használható felület és agyon is konfigurálható.

Nekem valamiért nem tetszett. Első indításkor meg lehet adni, hogy milyen segédprogramokkal dolgozzon együtt. A diff, email, rename, checksum alapértelmezésben mindegyik a KDE világából érkezhet. Nekem Debian alapokon feleslegesnek tűnik KDE környezet. Aki KDE elkötelezett az mindenképpen ezt a programot ki kellene, hogy próbálja.

SpaceFM

A Linuxon futó SpaceFM egyből négy ablakot is ígér nekünk. Ezek könnyen ki-be kapcsolhatók. Nagyon alap fájlkezelőről van szó, amit C-ben írtak és legutóbb 2018.-ban frissítettek. Az alap funkciókat pluginokkal bővíthetjük amiből tucatnyi is van.

Nagyon gyors és jól konfigurálható. Alapfunkciójában is eltér Total Commandertől ezért nehezebben szoktam a használatát.

Érdemes róla megemlíteni, hogy eléggé úttörő funkciói is vannak. Ilyen az esemény kezelése. A SpaceFM-ben az események műveleteket vagy változásokat jelentenek a grafikus felhasználói felületen. Ilyen például egy fájl kiválasztása vagy egy új ablak megnyitása. Ezt a funkciót nem próbáltam ki, mert példát se nagyon találtam hozzá, de azért érdekes ötlet.

Sunflower

A Sunflower volt a másik kedvencem. Érdekessége, hogy a forráskódja nem C, C++ vagy hasonlóban íródott, hanem Python-ban. Ettől még kicsi és gyors, nagyon gyors. Nincs olyan sok beépülő modulja (plugin) mint az előzőeknek, ezért a funkcionalitása kissé szegényesnek tűnhet, de biztosíthatlak, hogy a szükséges alapfunkciókkal fel van vértezve.

Sajnos már 2014-tő nem történik benne fejlesztés ezért lassan lemarad a többiektől.

Összegés

A Double Commandert mindenkinek ajánlom akik Linux vagy akár Windows alatt szeretne egy jól konfigurálható, kipróbált fájlkezelő alkalmazást használni.