Fenyő (Pine A64+) a Málna (Raspberry Pi) helyett
2016. márciusában találkoztam a Kickstarter--en a Pine A64+ alaplappal.
2016
Meredek ívben növekedett a Raspberry Pi klónokat variáns. Mivel ennek elég jónak tűnt az akkori ár-érték aránya, megrendeltem 29$-ért a 2GB DDR3 memóriával az 1,2Ghz 4 magos processzorral rendelkező alaplapot. Az alap verzió 512MB SDRAM-ot tartalmazott és 15$-ért lehetett jegyezni.
Fél évet vártam rá, mert a jegyzési és gyártási időszak egy kicsit elhúzódott. Rebesgették, hogy az első szériával voltak gondok és annak javítására kellett várni. Amikor kicsomagoltam, akkor láttam, hogy kicsit görbe
, mert a hibás technológia deformálhatta a nyákot. Négy év után ez már nem látszik rajta.
Nem olyan kicsi mint a Raspberry Pi, elég szellősen vannak rajt az alkatrészek, később ezen sűrítettek és most már eléggé kompakt jószág lett belőle.
A Pine64 gyártójának a Pine Microsystems Inc
-nak most ötféle SBC-e, kétféle Pinebook
laptopja, PinePhone
elnevezésű, Linux alapú okostelefonja és tabletje is van. A Linux alapú okostelefon még megérne egy misét. Ha kezembe kerül, akkor írok róla.
Oprendszerek
A Raspberry Pi 3 alaplapokhoz 32 bites Linux volt elérhető, ezzel szemben a Pine A64±hoz már akkor volt 64 bites Linux rendszer. Jelenleg Android 7.x/6.x/5.x és nagyon sok Linux alapú disztribúció is elérhető. Debian pártiként én az Armbian-t használom.
Letölthető és telepíthető hozzá olyan speciális célrendszer mint például:
- LibreELEC(KODI): Kodi alapokon, de annál többet tudó
- NEMS Linux: Nagios monitorozó szerver SBC Verziója
- Volumio Digital Audio Player: média lejátszó
- OpenMediaVault: NAS szerver
- FreedomBox: Webes privát szerver
- OpenWRT: router és még sok minden más
- Android: 7,6 és 5 verziók.
- Windows10 IoT: Microsoft operációs rendszere
A PINE64 alá hivatalosan kiadott rendszerek listáját itt találod meg.
Display
A legtöbb esetben nincs szükség monitor támogatásra, mert a rendszerek többsége vékony kliensen keresztül támogatott. Telepítéskor szükség van monitorra, mert nélküle nehéz lenne végigmenni a telepítés lépésein.
Soros/terminálon keresztül nyomon lehet követeni a telepítést (Androd esetében jól jöhet). A soros csatlakozás bekötéséhez itt találsz információt. A soros porthoz elég három vezeték Rx, Tx és föld.
Az Androidot nem teszteltem, de sokan írtak erről. Letöltöttem és csatolok egy képet egy Android 5.1-ről amin Pine64±on fut.
A Mali 400 grafikus processzor nem versenyló, de aki ráérős az nyugodtan használhatja desktop
-nak egy könnyű X felülettel, például Xfce4-el. Mivel normál esetben nem igényel hűtés bárhova tehető, de hagyjuk szabadon a felületeket. Nálam egy polcon kapott helyett, közel az internet belépési ponthoz.
2020
2020. elején leporoltam az alaplapot és újra telepítettem rá az Armbian Linux-ot. Rácsatlakoztattam a DMZ ágra és kineveztem ennek az oldal webszerverének és tökéletesen teszi a dolgát.
A statikusan generált Hexo weboldalakat ez a PINE A64+ SBC alaplap egy nginx http szerveren keresztül szolgálja ki. Az egésznek a tárolója egy microSD kártya. A tesztek azt mutatják, hogy nem okoz neki problémát.
Szépet, Jót, Olcsón
Ezekből itt és most mindhárom feltétel teljesült 😃.